Tę kolekcję niesamowitych maszyn dedykujemy tym czytelnikom, którzy z pogardą patrzą na cywilizacyjny pęd: hipsterom. Oto 10 starannie wybranych przez nas jednośladów dla prawdziwego hipstera.

Czy zamiast modlić się przed posiłkiem, fotografujesz go i wrzucasz zdjęcie na Instagram? Czy gardzisz telefonem dotykowym wybierając starą poczciwą Nokię banan? A może za najlepsze uważasz filmy z kaset VHS, których kolekcja piętrzy Ci się pod sufitem? Jeśli tak – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś hipsterem.

Ubranie: sztruksy i pulower

W kwestii odzieży wszystko jest mniej więcej jasne – brązowe sztruksy i pulower w romby to rzeczy nieodzowne wśród hipsterskich kanonów elegancji. Starannie uczesane i pokryte staromodną brylantyną włosy dodadzą subtelnego czaru, podobnie jak sumiasty wąs i okulary w rogowej oprawie. Co się zaś tyczy różnych akcesoriów, funkcjonuje zasada: wszystko co nowe i błyszczące jest złe. Jeśli tworzywo sztuczne – to tylko duroplast, zamiast chromu lepsza będzie polerowana stal, a najlepiej jeśli sprzęt pochodzi z lat sześćdziesiątych, no góra siedemdziesiątych.

Hipsterzy
HipsterTo współczesna subkultura, funkcjonująca zarówno wśród nastolatków, jak i ludzi po 20. i 30. roku życia. Wyznacznikiem stylu jest deklarowana niezależność wobec głównego nurtu kultury masowej (mainstreamu) oraz akcentowanie swojej oryginalności i indywidualności. Hipsterzy podkreślają wyrazisty i artystyczny strój i swoje nieszablonowe zainteresowania. Ceniona jest deklarowana niezależność myślenia, zajmowanie się twórczością artystyczną oraz zainteresowanie niszowymi formami kultury.

Motocykl: dziesiątka do wyboru

Ale dzisiejszy hipster musi także czymś jeździć. Oczywiście niedopuszczalne są współczesne mainstreamowe jednoślady ociekające wprawdzie plastikiem i technologią, ale na pewno nie stylem i oldskulem. Zadaliśmy sobie w redakcji wiele trudu by odnaleźć pojazdy godne prawdziwego hipstera. Wszystko po to by nie musiał narażać się na zniszczenie starannie wypracowanego wizerunku.

Triumph Boneville1. Motocykle neo-retro

Triumph Boneville, Kawasaki W800 czy Honda CB 1100 dają już poczucie posiadania czegoś przedpotopowego. Najnowsza technika w którą są wyposażone na szczęście nie rzuca się w oczy. Nie jest to wprawdzie prawdziwe hipsterstwo, ale przy odrobinie chęci ktoś mniej zorientowany może w ten wizerunek uwierzyć.

Jawa 3502. Jawa/Čezet 350

Tutaj już mamy styl vintage pełną gębą. Kultowy niegdyś czechosłowacki motocykl dziś można kupić za parę groszy głównie dlatego, że nikt się nim nie interesuje. A skoro tak jest oznacza to, że może śmiało być użytkowany przez hipstera. Efekt uboczny: podczas wypraw poza miasto hipster będzie witany żeglarskim pozdrowieniem Ahoj.

Komar3. Komar

Choć utożsamiany dawniej z listonoszem i wędkarzem, dziś jest kojarzony absolutnie z niczym. A przecież ma swój niepowtarzalny styl i ten dźwięk, którego nie sposób pomylić z niczym innym. Choć znalezienie zadbanego komarka graniczy z cudem, naprawi go nawet pani z kiosku Ruchu. Zapewne sprzeda też niezbędne części.

Ural4. Ural

Produkowany odkąd Armia Czerwona zdobyła dokumentację BMW R-71. Ostatnio znów zaczyna zdobywać popularność, a to dla hipstera niedobrze. Póki jednak w Europie kojarzy się z techniką pamiętającą Stalina, warto w niego zainwestować. Zwłaszcza jeśli to model z koszem wyprodukowany w ZSRR.

MZ ETZ 2515. ETZ 150/251

W zamierzchłych czasach PRL model ETZ pełnił podobną rolę co dziś Ducati 1199 Panigale. Ten ultrasportowy jednoślad wywoływał westchnienia płci pięknej nawet gdy występował tylko w opowieściach. Uwaga! Model ETZ 250 odrzucamy ze względu na ohydny kształt zbiornika paliwa, natomiast szczególnie polecamy wersję Trophy.

Motorynka6. Motorynka

Ten ultrahipsterski biały kruk o nieco rachitycznym i prowizorycznym wyglądzie to dziś prawdziwa rzadkość na drogach. Niegdyś stanowił marzenie każdego chłopaka, potem popadł w niepamięć. Tysiące tych maszyn czekają na szukających swego stylu  hipsterów. Ulubione miejsce: szopy i zapomniane piwnice.

Simson7. Simson

Prawdziwy enerdowski hit eksportowy i ikona epoki disco – zarówno jako motocykl, jak i skuter. Dziś jest równie mainstreamowy co Shakin Stevens i VHS. To podstawowy argument by poszukać zadbanego egzemplarza, na którym można by lansować swą hipsterskość. Podczas jazdy najlepiej nucić Sun of Jamaica.

WSK8. WSK 125/175

Nazywana dawniej pogardliwie Wiejskim Sprzętem Kaskaderskim, poczciwa wueska jest kamieniem milowym w naszej peerelowskiej motoryzacji. Śnili o niej nasi dziadowie i ojcowie. A to już wystarczający powód by kupić szykowną 125 lub przeznaczoną dla hipsterskich snobów wersję 175 Kobuz.

Skuter Osa9. Skuter Osa

Legendarny polski skuter, który swą nazwą i kształtem zadziwiająco przypomina włoską Vespę, jest dziś obiektem pożądania hipsterek. Powodem, oprócz oczywiście cudownie miękkich linii nadwozia, jest legendarna wprost niezawodność, opisywana przez motocyklowych podróżników.

Junak10. Junak

Tu sprawa jest skomplikowana. Z jednej strony ta ikona i duma polskiej motoryzacji jest absolutnie niepowtarzalna i szykowna, z drugiej – motocykl jest niezwykle popularny, a jego ceny na portalach aukcyjnych sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. No cóż… Nikt nie obiecywał, że bycie hipsterem to prosta sprawa.

 

Zobacz też inne nasze rankingi.

6 KOMENTARZE

 1. Protestuję przeciwko wykluczeniu ETZ 250.
  To model 251 właśnie wyglądał jakby zaraz po opuszceniu fabryki zderzył sie ze ścianą!
  Mam ETZ 250 od 1983 i jest to coool sprzęt!

  Pozdrawiam!
  Andrzej

  • Protestuję przeciwko wykluczeniu MZ 250 TS,i protestuje protest ,Andrzeja z propozycja ETZ 250,wszyscy wiedza ze najbardziej hipsterska jest wersja TS :P :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ