Harley-Davidson w 2006 roku doczekał się prawie 50-minutowego odcinka w znanym cyklu National Geographic, Megafactories. W filmie zobaczyć można krok po kroku, jak powstaje  model Harley-Davidson V-Rod. 

Dokument przedstawia w skrócie historię marki Harley-Davidson, a następnie zabiera widza do Kansas, na spacer po fabryce o powierzchni prawie 50 tys. metrów kwadratowych, gdzie każdego dnia 1100 pracowników składa motocykle Harley-Davidson V-Rod. W filmie zobaczymy, jak krok po kroku przebiega konstrukcja silnika, ramy i pozostałych części tego motocykla, którego powstanie w 2001 roku było zaskoczeniem nawet dla zagorzałych harleyowców.

V-Rod różnił się od poprzednich maszyn HD przede wszystkim silnikiem Revolution, stworzonym przy współpracy z Porsche. Pozwolił użytkownikom V-Roda na osiągnięcie 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy, co stanowiło prawie dwukrotnie większe przyspieszenie w porównaniu do wcześniejszych Harleyów.

Reportaż, okraszony wieloma wywiadami pokazuje, jak wiele uwagi i serca pracownicy wkładają w proces produkcji i złożenia motocykla z prawie 450 części. Wszystko to po to, by jego właściciel nie mógł dopatrzeć się nawet najmniejszego niedociągnięcia w konstrukcji i by przez długi czas mógł cieszyć oko jego widokiem, a ucho charakterystycznym dźwiękiem silnika.

Przyjemnie ogląda się pracowników fabryki zapewniających, że motocykle Harley-Davidson to ich pasja, którą co poniektórzy przypieczętowali tatuażami z logo HD na różnych częściach ciała. Jeszcze większą przyjemność sprawiają ujęcia setek motocyklistów z Harley Owners Group pędzących na swych maszynach z rozwianym włosem. Dokument ten warto więc obejrzeć nie tylko by poznać, jak „od kuchni” powstają motocykle, lecz by spróbować choć częściowo zrozumieć fenomen marki Harley-Davidson.

National Geographic. Megafactories

„Megafactories” to cykl dokumentalny kanału National Geographic, który miał premierę w 2006 r. W każdym odcinku ukazuje mechanizmy produkcji i ludzi, którzy stoją za markami-ikonami i produktami, których używamy na co dzień. Możemy więc zobaczyć kulisy powstawania piwa Heineken, mebli Ikea, samochodów BMW, chipsów Lays etc. Do tej pory ukazało się ok. 40 odcinków tego cyklu. W Polsce cykl można oglądać na kanale National Geographic Channel we wtorki o godz. 21:00.

 

Film (w całości po angielsku; 47 minut)


Watch Harley Davidson ultimate factory in Autos & Vehicles | View More Free Videos Online at Veoh.com

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ