Kalifornijska drogówka opublikowała film promocyjny, którego tematem jest prawidłowe współdzielenie pasa ruchu (lane splitting). Kalifornia to jedyny stan USA, który pozwolił motocyklistom na taką formę korzystania z dróg.

Choć próby zalegalizowania współdzielenia pasa ruchu podejmowane były także w innych stanach, manewr ten motocykliści mogą legalnie wykonywać tylko w Kalifornii. Kalifornijska drogówka opracowała rodzaj kampanii bezpieczeństwa, której celem jest zapoznanie kierowców ze specyfiką współdzielenia i wyrobienie odpowiednich nawyków. Prezentowany film jest częścią tej kampanii.

Współdzielenie pasa ruchu może znacznie ułatwić ruch, zwłaszcza w miejscach, gdzie wielu kierowców porusza się na jednośladach. Zwrotne i niewielkie z natury motocykle mogą bardzo łatwo wpasować się w luki między pojazdami, zaś znacznie lepsze niż w samochodach przyspieszenie umożliwia im szybszy start spod świateł. Efektem jest płynniejszy ruch na skrzyżowaniach, ponieważ jednoślady nie powiększają korków.

Choć film jest w języku angielskim, nietrudno zrozumieć jego główne przesłanie. Warunkiem bezpiecznego współdzielenia pasa ruchu jest zachowanie szczególnej ostrożności. Zbyt szybka jazda między samochodami prędzej czy później doprowadzi do wypadku. Kalifornijscy policjanci zalecają nie poruszać się szybciej niż 16 km/h (10 mil/h) ponad prędkość otaczających pojazdów i zachować odpowiedni odstęp, który umożliwi wykonanie manewru w krytycznym momencie.

Kierowcom samochodów policjanci radzą dokładnie sprawdzać lusterka przed zmianą pasa ruchu i oczekiwać motocyklistów poruszających się między pasami. Gorąco zachęcamy naszą policję do podobnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Gwarantujemy, że będą one bez porównania skuteczniejsze niż najnowocześniejsze nawet radary.

Współdzielenie pasa ruchu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ