Jeśli koszmarna pogoda krzyżuje plany miłej przejażdżki, możemy po prostu zostać w domu. Co jednak zrobić kiedy mgła lub ulewa zastają nas w trasie? Oto 7 rad na taką okoliczność.

Istnieje całkiem spora grupa motocyklistów rekreacyjnych. Ich sytuacja jest całkiem niezła: motocykl kojarzy im się tylko ze słońcem, ich sprzęty mają minimalne przebiegi i są w idealnym stanie technicznym.

Ci szczęśliwcy nie słyszeli nigdy o membranach, gumach i innych akcesoriach z frontu biker-deszcz. Ale też nie do nich adresujemy nasz poradnik. Kierujemy go do tych, którzy jeżdżą motocyklem niezależnie od pogody. Robią to z jednego prostego powodu – bo mogą.

Na co zatem zwrócić uwagę, by zachować własne bezpieczeństwo podczas podróży w trudnych warunkach? Oto siedem naszych sugestii.

1. Pozwól się zauważyć

6442_st2_xKażdy element pozwalający innym kierowcom zauważyć cię na drodze wart jest zastosowania. Zwykła kamizelka odblaskowa może kilkakrotnie zwiększyć twoje szanse na uniknięcie wypadku. Kiedy zauważysz, że kierowca jadący za tobą jest niebezpiecznie blisko, zasymuluj hamowanie. Może się opamięta.

Przemyśl czy warto stale jeździć na światłach drogowych – podczas intensywnego deszczu lub mgły oślepiają one nie tylko ciebie rozpraszając się w kroplach wody, ale przede wszystkim innych kierowców, którzy mogą mimowolnie skręcić w Twoją stronę.


Na zdjęciu kurtka HELD IMOLA (link), która zadba, by inni użytkownicy zauważyli cię na drodze. Zaświecisz w ciemnościach! Cordura 500D, z której wykonano tę kurtkę jest trwale powlekana specjalnym materiałem odblaskowym, który odbija światło. Jeśli chcesz być widoczny i bezpieczny po zmroku, ta kurtka jest dla ciebie!


2. Przygotuj się na parę wodną

rebelhorn hardyKiedy rośnie wilgotność, czyli na przykład podczas deszczu lub mgły twój wizjer będzie parował. To fakt i lepiej bądź na to przygotowany. Uchylenie wizjera pomaga na chwilę, bo wilgoć błyskawicznie dostaje się na jego wewnętrzną stronę i uniemożliwia dalszą jazdę. Dobrze mieć wtedy pinlock lub dobry antifog na wizjerze. A jeśli tego zaniedbałeś, ratuj się na przykład demontażem osłony podbródka, żeby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

3. Jedź jak po lodowisku

Na-drogach-czyha-mnóstwo-śliskich-niespodzianekPodczas deszczu i mgły różne elementy na drodze – studzienki, torowiska, znaki poziome – robią się koszmarnie śliskie,  a jadąc w nocy podczas deszczu lub mgły nie masz szans dość wcześnie tych niespodzianek zauważyć. Poza tym ulewa może nanieść na drogę błoto, a wichura pokryć nawierzchnię mokrymi liśćmi. O tym wszystkim pamiętaj i traktuj prawą manetkę jak zapalnik bomby atomowej. Dobrze jest także korzystać z biegu wyższego niż ten, który uważasz za normalny dla danej prędkości.


Dobre Sklepy Motocyklowe polecają kurtki:

HELD AERO-SEC– wykonaną w technologii GoreTex 2w1 – totalnie innowacyjne rozwiązanie na każdą pogodę (link)

REBELHORN HARDY z panelami fluo znacznie poprawiającymi widoczność w złej pogodzie (link)

Ozone VOYAGER kurtka turystyczna w świetnej cenie z dopinaną kamizelką fluo (link)


BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ