Choć nawigacja GPS to coś, bez czego trudno dziś wyobrazić sobie podróż, jeszcze kilkanaście lat temu podróżnicy korzystali wyłącznie z kompasu i papierowych map. Czy GPS powinien zastąpić tradycyjne mapy? Przedstawiamy zalety i wady różnych rodzajów nawigacji.

Zarządzany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych system GPS (Global Positioning System) zrewolucjonizował nawigację zamieniając posiadaną niegdyś przez nielicznych umiejętność w dostępną powszechnie usługę. Od kiedy urządzenia nawigacyjne stały się powszechne, nawet ktoś o zerowej orientacji w terenie może bezpieczne dotrzeć do celu.


Z biegiem czasu okazało się, że popularne „dżipi-esy” mają jednak swoje wady – internet pełen jest zdjęć samochodów, które próbowały zjechać po schodach lub skręciły w lewo na środku mostu. Elektroniczne mapy jako skrót podpowiadają grząską drogę, a nawet doświadczonych kierowców ciężarówek prowadzą pod zbyt niskimi mostami.

Co zatem wybrać? Czy podróżując motocyklem warto korzystać z nawigacji GPS, czy może zaufać sprawdzonym, papierowym mapom? Oto 9 argumentów, które pomogą ci wybrać najlepszy dla ciebie system nawigacji.

GPS

9. GPS doprowadzi pod drzwi

Honda NC750 Integra(28)To niezaprzeczalna zaleta elektroniki – w kryzysowej sytuacji, na przykład kiedy zaczyna brakować paliwa albo robi się późno, GPS zaprowadzi cię prosto do celu – najbliższej stacji benzynowej lub hotelu. Trudno przecenić takie udogodnienie, zwłaszcza gdy podczas ulewy znajdziesz się po zmroku w całkiem obcym miejscu.

8. GPS zaoszczędzi stresu

navNawet kiedy znajdziesz się w przysłowiowej „czarnej d…”, GPS przeważnie będzie wiedział gdzie jesteś. I najczęściej będzie także znał drogę do wybranego celu. Wystarczy kliknąć i gotowe.

7. GPS poprowadzi jak pilot

garmin-gps-motorcycle-bracketDobrze ustawiony na urządzeniu tryb wyświetlania pokaże przebieg trasy – nawet w nocy nie zaskoczy cię żadna agrafka czy skrzyżowanie. Jeśli będziesz zmęczony możesz zdać się na wskazania twojego elektronicznego pilota.

6. GPS poprowadzi zgodnie z planem

021513-tomtom-rider-navigation-deviceJeśli całą zimę spędziłeś starannie planując każdy kilometr swojej wyprawy, GPS pomoże ci przejechać twoją wymarzoną trasę dokładnie według scenariusza. Nie ominiesz żadnej atrakcji, żadnej polecanej przez blogerów knajpy ani tego starego mostu, o którym opowiadał ci kolega. Jedziesz jak po sznurku.Zalet map szukaj na kolejnej stronie

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zapisz się na MV-newsletter!