Motocyklem na czerwonym w USA. Piętnasty stan wprowadza nowe prawo

-

Waszyngton, jako piętnasty stan USA zezwolił motocyklistom na warunkowy przejazd na czerwonym świetle. Prawo takie zaczęto wprowadzać kiedy okazało się, że pętle indukcyjne sterujące sygnalizacją nie reagują na jednoślady.

O kolejnych stanach, które zdecydowały się umożliwić motocyklistom przejazd na czerwonym świetle pisaliśmy już wielokrotnie. Na taki krok zdecydowało się już piętnaście stanów, między innymi Nebraska, Wisconsin i Nevada.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Po przeprowadzeniu badań okazało się, że motocykle nie wzbudzają sygnałów w pętli indukcyjnej sterującej sygnalizacją świetlną. Aby nie zmuszać motocyklistów do bezcelowego oczekiwania na zmianę świateł, zezwolono im na przejeżdżanie przez skrzyżowanie podczas emitowanego czerwonego światła.

Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest, w zależności od stanu, odczekanie dwóch pełnych cykli, w czasie których nie zapali się światło zielone, upewnienie się, że do skrzyżowania nie zbliża się żaden pojazd i zachowanie szczególnej ostrożności.

W Polsce z problemem niedziałających na motocykle pętli indukcyjnych możemy spotkać się w centrach handlowych prowadzonych przez firmę ECE, m.in. Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu i Galerii Krakowskiej. Tam jednak niedoskonałe rozwiązania skłoniły zarządcę do wprowadzenia… zakazu wjazdu dla motocykli.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

6 KOMENTARZE

  1. We Wrocławiu dorzucę jeszcze skrzyżowanie ul. Okulickiego z łącznikiem AOW Długołęka (droga nr 98). Wiele razy byłem zmuszony wjechać na to skrzyżowanie na czerwonym świetle po odczekaniu kilku cykli.

  2. Dlaczego, jeśli wiadomo, że taka pętla nie wykrywa ani motocykla ani roweru jest dopuszczona do instalacji w ruchu drogowym? Myślałem, że to jak to zwykle w Polce bywa – zwykła korupcja ale nie, w innych krajach też to mają…

  3. Jest na to rada – magnes neodymowy – odpowiednio przymocowany gdzieś pod spodem powinien wzbudzić pętlę. Tylko nie wolno go montować tam, gdzie może zakłocić pracę silnika bo te magnesy emitują naprawdę potężne pole magnetyczne. Ale dwa mniejsze, gdzieś pod podnóżkami powinny załątwić sprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY