Choć nie sposób przewidzieć wszystkiego co może nas spotkać na drodze, warto przed wyjazdem sprawdzić te rzeczy, od których zależy nasze bezpieczeństwo. Oto lista spraw, które muszą być w porządku by wyjazd był bezpieczny.

Jeśli podróżujesz motocyklem często, z perspektywy dłuższego wyjazdu może to mieć swoje dobre i złe strony. Dobra jest taka, że świetnie znasz swój motocykl i jesteś doświadczonym bikerem. Złą stroną doświadczenia jest natomiast rutyna, przez którą zapominasz o rzeczach oczywistych, co czasem stawia cię w trudnej sytuacji.

Jeśli jesteś okazjonalnym motocyklistą, twój brak doświadczenia może spowodować, że zapomnisz o niektórych ważnych rzeczach i pojedziesz na Bałkany ze starym olejem w silniku albo z nieważnym przeglądem. Przedstawiamy krótką listę spraw, o których należy pamiętać, by nie wpędzić się w nieplanowane kłopoty podczas wyjazdu.

Aby ruszyć w trasę, musisz być w dobrej kondycji10. Kondycja fizyczna i psychiczna

Jeśli w twojej krwi krążą wesoło promile z wczorajszej zabawy lub głowa pełna jest jeszcze oparów absurdu z susbstancji zabronionych, podróż należy z oczywistych powodów odłożyć. Podobnie jeśli jesteś zmęczony, zestresowany lub emocjonalnie niestabilny – podróż w takich warunkach to szaleństwo. Twoja wrażliwość na bodźce będzie na poziomie klienta izby wytrzeźwień.

 

Sprawdź wszystkie dokumenty9. Dokumenty

W zależności od kraju do którego się wybierasz lub od nastroju policjanta brak któregoś z dokumentów może szybko zakończyć twoją podróż. Sprawdź czy w twoim portfelu jest dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC i prawo jazdy. Jeśli wybierasz się za granicę pożyczonym motocyklem nie zapomnij o notarialnym upoważnieniu od właściciela, przetłumaczonym na język kraju docelowego. W 9 na 10 przypadków nie będzie ci ono potrzebne, ale w tym jednym na 10 uratuje pożyczony jednoślad przed zajęciem.

Oświetlenie ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa8. Oświetlenie motocykla

Zajmie to najwyżej 30 sekund: sprawdź światła mijania i drogowe, światła stopu, pozycyjne i kierunkowskazy. Zaopatrz się w zapasową żarówkę świateł mijania.

 

 

O znaczeniu hamulców nikogo nie trzeba przekonywać7. Hamulce

Krótki test przy małej prędkości powie prawdę o skuteczności hamulców twojego motocykla. Warto sprawdzić kondycję klocków lub szczęk, by nie okazało się, że trzeba je będzie wymieniać za czterokrotnie wyższą cenę w Szwajcarii.

 

 

Sprawdź stan zawieszenia6. Zawieszenie

Sprawdź stan sprężyn i amortyzatora w zawieszeniu tylnym, sprężyn i lag zawieszenia przedniego, jakość i ilość oleju oraz nastawy regulacji. Jeśli jeździsz rzadko może się to okazać niezwykle ważne, bo na krętych drogach Alp niesprawne zawieszenie motocykla zrobi się bardzo niebezpieczne.

 

Klakson lubi się popsuć w najbardziej nieodpowiednim momencie5. Klakson

To prawdziwa pięta achillesowa wielu motocykli. Rzadko ze swojej natury używany klakson potrafi nas zaskoczyć swoją awarią zwykle wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Sprawdź jego działanie zanim wyjedziesz.

 

 

Głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie4. Ogumienie

Minimalna wysokość bieżnika według polskiego prawa musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Warto pamiętać że wartość ta dotyczy każdego miejsca bieżnika, czyli w przypadku opony motocyklowej łysy środek dyskwalifikuje gumę nawet wtedy, jeśli boki mają bieżnik przepisowej głębokości. Sprawdź także ciśnienie w oponach – zbyt niskie lub zbyt wysokie może drastycznie pogorszyć prowadzenie motocykla.

 

Naciąg łańcucha łatwo sprawdzić3. Łańcuch

Sprawdź czy pracuje gładko, nie blokuje się w niektórych miejscach. Taki objaw oznacza konieczność jego wymiany. Skontroluj jego naciąg: na środku w dolnej części powinien mieć luz około 2-3 cm. Nasmaruj go dokładnie i weź smar ze sobą.

 

 

Upewnij się czy twój sprzęt nie cieknie2. Ślady wycieków

Sprawdź czy z jakiegokolwiek miejsca: lag, silnika, skrzyni biegów, chłodnicy nie wyciekają płyny. Jeśli tak – skontroluj stan nieszczelności i w razie potrzeby usuń ją.

 

 

Lusterka też warto sprawdzić przed wyjazdem1. Lusterka

Skontroluj ich czystość i mocowanie. Sprawdź czy pole widzenia ustawione jest prawidłowo.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ