Moment, gdy padniesz ofiarą motocyklowego złodzieja, a kradzież motocykla stanie się faktem może być jednym z najgorszych doświadczeń w twoim motocyklowym życiu. Jak się przed tym uchronić – radzimy na początku kolejnego sezonu.

Przy kradzieży motocykla istotne nie są tylko pieniądze, które w swój jednoślad zainwestowałeś, szczególnie jeśli wyposażyłeś go dodatkowo w akcesoryjne dodatki. Czasem wartość motocyklowych gadżetów zbieranych przez lata może nawet przewyższyć wartość samego motocykla.

Istotniejsze jednak od samych pieniędzy jest co innego – wartość emocjonalna motocykla. Często to wymarzony, wyśniony sprzęt, na który odkładało się miesiącami, zarywało noce w poszukiwaniu akcesoriów.

Właśnie dlatego moment, w którym stwierdzisz brak swojego jednośladu jest wyjątkowo traumatyczny.

Od redakcji

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poradników, jakie na motovoyager.net będą się pojawiały regularnie – zawsze w piątki. Dotyczyć będą różnych aspektów motocyklizmu i skierowane będą nie tylko do początkujących bikerów, lecz również do tych, którzy na motocyklach jeżdżą dłużej.

Oto 10 prostych rad, w jaki sposób uchronić swój motocykl przed złodziejem, a także co robić bezpośrednio po kradzieży – jeśli już trafi na ciebie.

1. Garażuj

Ta rada jest oczywista: garażowanie to najlepszy sposób, by uchronić motocykl przed wzrokiem złodziei. Kij ma jednak dwa końce: często garaże znajdują się w odludnych miejscach, do których włamanie i wywiezienie z nich motocykla jest bardzo proste. Garaż na odludziu nie jest więc dobrym pomysłem.

2. Przymocuj motocykl do czegoś stałego

Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń mechanicznych przeciwko złodziejom jest blokada zakładana na tarcze hamulcowe. Z takim zabezpieczeniem poradzić można sobie jednak bardzo łatwo: popularną i wręcz banalną metodą złodziei na ominięcie takich zabezpieczeń jest postawienie przedniego koła motocykla na deskorolkę. Dlatego lepiej przymocować motocykl do czegoś, co trudno będzie ruszyć – np. do innego motocykla.

3. Znajdź oświetlone miejsce

Jeśli już musisz parkować pod chmurką – zostaw motocykl w miejscu dobrze widocznym, ruchliwym i dobrze oświetlonym. Może nie uchroni to motocykla przed kradzieżą, na pewno jednak znacznie utrudni sprawę złodziejom.

4. Zainwestuj w prosty alarm dźwiękowy

Taki alarm (np. w blokadzie kierownicy czy wspomnianej wcześniej blokadzie tarczy) uchroni motocykl nie tylko przed złodziejem, ale też przed uciążliwymi „dosiadaczami”, zwykłymi wandalami czy rozkosznymi dzieciakami sąsiada, które będą kręcić manetką i zmienią ustawienia wszystkich pokręteł.

5. Zainwestuj w plandekę

Podobnie jak alarm dźwiękowy uchroni ona motocykl również przed wandalami, a dodatkowo także przed deszczem czy wiatrem.

6. Omijaj podejrzane miejsca

Nigdy nie zostawiaj motocykla w miejscach, które wydają ci się podejrzane. Jeśli tylko masz cień wątpliwości lub gdy widzisz, że wokół twojego sprzętu zaczynają się kręcić podejrzane typy – przeparkuj.

7. Działaj szybko

Gdy tylko stwierdzisz kradzież motocykla – jak najszybciej zgłoś kradzież na policję. Pamiętaj, że z każdą kolejną godziną szanse na odnalezienie złodziei maleją. Im szybciej policja zacznie działać, tym lepiej.

8. Zrób dużo dobrych zdjęć

Każdy motocykl ma swoje znaki charakterystyczne, które pozwalają odróżnić go od innych. Może to być lekkie wgięcie wydechu, może inny materiał kanapy czy drobna rysa na błotniku. Szanse na odnalezienie twojego motocykla gdy już padł łupem złodziei wzrosną, jeśli będziesz miał te znaki charakterystyczne spisane i udokumentowane, najlepiej na zdjęciach.

9. Przeczesuj strony z ogłoszeniami

Złodziej nie ukradł twojego motocykla by sobie na nim pojeździć, lecz by go sprzedać. Prędzej czy później zacznie więc szukać na niego kupca. Bardzo prawdopodobne że będzie na tyle głupi, by wystawić go na stronach z ogłoszeniami motocyklowymi – Allegro czy Gratka. Regularne przeczesywanie tych ogłoszeń zwiększy więc szanse, że właśnie tam trafisz na swój motocykl.

10. Bądź aktywny

Nie licz tylko na policję, dla nich to sprawa jedna z wielu. Umieść informacje o skradzionym motocyklu i okolicznościach, w jakich doszło do kradzieży we wszelkich możliwych miejscach. Napisz na Facebooku, rozwieś ogłoszenia, wyślij maile do znajomych.

Kradzież motocykla – 10 sposobów na jej uniknięcie

1. Garażuj

2. Przymocuj motocykl do czegoś stałego

3. Parkuj tam, gdzie jest jasno

4. Zainwestuj w alarm

5. Używaj pokrowca

6. Omijaj podejrzane miejsca

7. Działaj szybko

8. Zrób dużo zdjęć

9. Szukaj ogłoszeń

10. Bądź aktywny

4 KOMENTARZE

  1. Swój motocykl zabezpieczam system radiowym od firmy Gannet. Jak mi ukradną to i tak ekipy tej firmy i tak go odnajdą. System ten jest niezagłuszalny i działa w garażach podziemnych oraz kontynerach.

  2. Ja mam od 3 lat system gannet zamontowany w swoim samochodzie na razie nikt mi nie ukradł samochodu, ale jestem spokojny, że go odnajdą to jest jedyna w polsce firma która oferuje system radiowej lokalizacji po kradzieży.

  3. Bardzo dobry artykuł! Szukam właśnie jakiegoś naprawdę dobrego i godnego polecenia sposobu na ochronę motocykla przed kradzieżą. Prócz właśnie tych elementarnych (ale ważnych!) działań przedstawionych w artykule, myślę o systemie odzyskiwania po kradzieży, np. Lojack. Znajomemu w przeciągu kilku godzin odnaleźli Harleya, więc jestem pozytywnie nastawiony. Może ktoś jeszcze miał do czynienia z tym systemem zabezpieczenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zapisz się na MV-newsletter!